-

Marek Moś

Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania.
Dyrektor artystyczny festiwalu "Letnia Filharmonia AUKSO" w Wigrach.
Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach.
Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.

Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego - zespołu, który w krótkim czasie
stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, między innymi w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dusseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie.
Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych,z czego część jest dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo).

Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk’ 95". Kolejny tytuł "Fryderyka" oraz wyróżnienie "Płyta Roku" magazynu "Studio" za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego.

Marek Moś jest również laureatem wielu nagród między innymi: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagroda Ministra Kultury "Gloria Artis" (srebrna, 2005), Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (2005)

Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.